Podbablje Portal - Sve iz Podbablja na jednom mjestu!

Ujević: Na izbore sam odlučio izići zbog općine, a ne zbog osobnih interesa. Proračun se htio srušiti pošto-poto!

Podijeli sa prijateljima!

zubar2

Prvi intervju u 2014 godini započinjemo i s prvim čovjekom općine Podbablje, Mariom Ujevićem. Što je napravio u 7 mjeseci vlasti, kako se je nosio s pritiscima za vrijeme kampanje, prema čemu će sve biti usmjeren novac iz novoizglasanog proračuna i kakve projekte možemo očekivati ? Sve to, pa i više u ekskluzivnom intervjuu.

 

 

Jeste li se uspjeli odmoriti za vrijeme blagdana ? 

- Ne! Bilo je mnogo posla, pa se zbog toga nisam uspio odmoriti.

7 mjeseci proteklo je, otkako ste načelnik općine Podbablje. Za to vrijeme, ostavili ste nam rasvjetu, objavili javni dug, pomogli studentima u olakšicama prijevoza, izglasali proračun i ako se ne varam, asfaltirali jednu cestu u Poljicima. Možemo li za vrijeme Vašeg mandata očekivati i investicije koje ste naveli za vrijeme kampanje: dječji vrtić, starački dom i sportska dvorana ili pak samo daljnje vraćanje dugova i pokrivanje minusa ?   

- Budući da smo zatekli dug preko 11 milijuna kuna, osnovni proračun iznosi oko 4 milijuna kuna, a za normalno funkcioniranje općine treba nam 2 milijuna godišnje.Vidljivo je kako se dug ne može tako brzo vratiti. Naravno, nećemo se bazirati samo na vraćanje dugova, već ćemo morati upregnuti snage prema županiji, državnim institucijama i fondovima EU, kako bi mogli iz financirati određene projekte. Svih ovih mjeseci, općina je bila u blokadi, no usprkos tome uspjeli smo zahvaljujući županiji, dovesti do kraja završetak škole na Kamenmostu. Nakon više godina, doveli smo vodovod u dio Poljica ( Gudelj – Velage ), jednom dijelu Ivanbegovine i Grubina, asfaltirali cestu na relaciji Skakići – Lozići,, napravili javni WC na groblju sv. Luke, a uspjeli smo i djelatnicima vrtića „ Loptica“ i „ Ribica“, smanjiti zaostatak plaća s 11 na 4, koje redovito primaju. Javnu rasvjetu smo zasad promijenili s 300 neispravnih žarulja. Ove godine, postojeću rasvjetu namjeravamo zamijeniti s LED rasvjetom, koja je zdravija i jeftinija. To bi  na godišnjoj razini dovelo do uštede plaćanja električne energije do 600 000 kuna, uz participiranje svakog kućanstva od 25 kuna. Projekt dječjeg vrtića već imamo, te se nadamo kako ćemo ga u roku 2 godine iz realizirati. Sportska dvorana je pak ogroman zalogaj za kojeg ćemo se pokušati izboriti.

Do kud je došla ona ideja o osnivanju vatrogasne postrojbe u općini Podbablje ?

- Tu ideju ću nadam se, nastojati iz realizirati ove godine, no postoji i pravna procedura koja se mora provesti, da bi se ta ideja mogla osnovati.

Kako ste se nosili s pritiskom za vrijeme kampanje u proljeće 2013, budući su Vas neki obilježavali raznim imenima i kako tumačite to da se je samo u Podbablju dogodio drugi krug izbora ? 

- Nisam se puno osvrtao na ta etiketiranja, budući da sam na izbore odlučio izići zbog općine, a ne zbog osobnih interesa. Narod u općini, napokon je uvidio kako se naša općina nije dobro, niti kvalitetno vodila. Budući da je na vlasti svih ovih godina bio HDZ uz pomoć HSS-a, HDZ je ispao već u prvom krugu, te je napokon sankcioniran za nerad i ne brigu. Moram napomenuti da nemam ništa protiv tih stranaka, već protiv nekolicine ljudi koji su svojim nemarom, doveli općinu u dužničko ropstvo. 

Javnim dugom, objavili ste samo jedan obim dugovanja. Kada ćete onaj drugi vezan od strane dužnika prema općini ?   

- Općina potražuje određeni iznos komunalne naknade od poduzetništva oko 300 000 kuna, koje pokušavamo naplatiti. Ako mislite na dug iz poreza određenih firmi ili poduzeća, država prvo mora naplatiti porez. Kada ona naplati određeni dio, tada ide općini, što će, naravno, biti dugotrajan proces.

Koliki ste iznos duga vratili u ovih 7 mjeseci otkad ste na vlasti ? 

- U ovih 7 mjeseci, starog dugovanja vratili smo oko 3 milijuna kuna. Budući da smo bili u blokadi, zadužili smo se prema vatrogascima, elektro-dalmaciji ( oko 250 000 kuna ), te je blokada računa koju nismo mogli izbjeći, odnijela još oko 500 000 kuna. Po tome ispada da smo stvarno smanjili dug za oko 2 milijuna i 250 000 kuna. 

Na zadnjoj sjednici izglasan je proračun veći od 9 milijuna kuna. Prema čemu će sve biti usmjeren novac ?  

- Novac će biti usmjeren za: normalno funkcioniranje općine, plaće zaposlenicima, dječje vrtiće, javnu rasvjetu, sufinanciranju đaka i studenata itd. Određeni iznos sredstava rezerviran je za vraćanje dugova ( milijun i 200 tisuća kuna ), što ćemo moći iz financirati iz svog osobnog proračuna, koji iznosi do 4 milijuna kuna. Ostatak novca, morat ćemo lobirati iz županije i europskih fondova, što bi investirali u spomenutu LED rasvjetu, reciklažno dvorište, komunalne kontejnere za otpad, te dječji vrtić u našoj općini. Tu je i obnova nerazvrstanih cesta i izgradnja groblja, što je ogroman zadatak s obzirom na stanje u državi. Bio bih presretan kada bi sve to ostvarili. 

Troši li općina najviše novaca prema NK Kamen ?  

- Općina ne troši najviše prema NK Kamen, a to je vidljivo iz dosadašnjih proračuna. Ove godine, Kamenu smo stavili donaciju od 430 000 kuna. Što se tiče prijevoza na gostujuće utakmice, seniori su osim 2 utakmice radi uštede, putovali u osobnim autima. To je ono što  mogu izdvojiti iz proračuna. Bilo je tu i donacija nekih ljudi, a koliko točno, ne znam.

Sjednicu je obilježio i jedan zanimljiv događaj. Vladajući su bili kontra proračuna, a oporba za proračun. Kako je to moguće ?  

- Do sada, na vlasti je bila koalicija: Mario Ujević-HSS-HČSP plus HDSSD, tako da nije istina kako je za proračun bila samo oporba, već su za proračun glasovali: 2 vijećnika s moje liste, 1 vijećnik HSP-a, 1 vijećnik HDSSD-a i 3 vijećnika HDZ-a, dok su protiv proračuna bili 2 vijećnika HSS-a i 1 HDZ-a. Suzdržani su bili vijećnik HSS-a i HČSP-a. Očito je, kako je po svemu tome, predsjednik vijeća općine Podbablje, Momir Karin, htio srušiti proračun pošto-poto. Njega ne zanima dobrobit, niti rad općine, već samo osobni interes i probitak u politici.

Je li investicije moguće ostvariti kao nezavisni načelnik ili je za to potreban ulazak u HDZ, budući da ta stranka upravlja Imotskom krajinom i županijom ?  

- Za dobre projekte, uvijek je moguće naći investicije. Naravno da se sve vrti oko politike. Lakše je doći do određenih investicija, ako si uz neku jaču stranku, a sami ste rekli kako je to HDZ u županiji.  

Hoćete li ući u HDZ, ako to bude uvjet za moguće investicije u Podbablju ?  

- Nadam se kako će novi, mladi i sposobni ljudi koji su pripadnici HDZ-a u općini Podbablje, provesti kvalitetne unutarstranačke izbore i staviti u šačicu ljude, koji su gurnuli općinu u zadnje redove, te da ćemo zajedničkim snagama izvući općinu iz krize. Nije nužno da ja uđem u HDZ.

Bojite li se ukidanja općina od strane države i te podjele na kontinentalnu i primorsku Hrvatsku ?  

- Ne bojim se ukidanja općina jer za mještane određenih općina, to ne bi puno ni poboljšalo, niti pogoršalo život.

"Ukinut ću naknade: načelniku, donačelniku, vijećnicima i ostala druga nepotrebna davanja, a posvetiti se: studentima, starijima i nemoćnima, siromašnima i rodiljama", citat je iz Vašeg prošlogodišnjeg intervjua. Što je od toga ostvareno izuzev olakšica za prijevoz studentima ?   

- Na prvoj sjednici vijeća, ja kao načelnik i sadašnji donačelnik Žužul, odrekli smo se svojih naknada i potpuni smo volonteri, a vijećnici na čelu s predsjednikom vijeća, nisu se htjeli odreći svojih naknada. I dalje sufinanciramo prijevoze učenika i studenata, dajemo i dalje siromašnima i nemoćnima, dok naknade rodiljama zbog blokade općine, nismo uspjeli isplatiti. Do proljeća se nadam, kako ćemo i u tome uspjeti. 

Kad smo kod studenata, poznato je da neki od njih ni do dana-danas nisu dobili svoje potrebne stipendije, koje im je obećavala prethodna vlast. Mogu li ti studenti za vrijeme Vašeg mandata očekivati isplatu obećanja kojeg su obećali prethodnici vlasti ?  

- U sazivu vijeća ( 2009 – 2013 ), više puta sam bio prisutan, kada je jedan gospodin, inače bivši vijećnik HDZ-a, tražio na uvid od bivšeg načelnika popis studenata, kojima se je stipendija dala, a kojima nije ? Mogu posvjedočiti kako bivši načelnik, nikada nije donio taj popis. Iskreno se nadam, da ćemo ako postoji taj popis, naći načina vratiti oštećenim studentima taj dug.

Zbog čega na sjednice ne zovete predstavnike medija. Je li to inat ili nečija stega ? 

- Na sjednice vijeća može doći svaki mještanin općine, a samim tim i mediji. 

Hobi u slobodno vrijeme Vam je ribolov. Pecate li na Vrljici, prološkom blatu ili negdje drugdje ?  

- Istina, hobi mi je ribolov, a najviše volim loviti šarana ( smijeh ). U zadnje vrijeme nisam za to mogao naći puno vremena, a nadam se da ću ove godine naći vremena i za relaksaciju. 

Imate li za kraj neku poruku za mještane ? 

- Imam! Pozivao bih sve mještane općine Podbablje, koji su dobronamjerni i hoće raditi, da mi pomognu, kako bi svi skupa izvukli općinu iz ovog stanja u kojem se nalazi.  

Razgovarao: Darko Lončar

Podijeli sa prijateljima!